Befőzés - hogyan csináld
Azt hiszem, mondanom sem kell, hogy a konzerv és egyéb feldolgozott ételek csomagolásai adják a háztartási szemét legjavát. Így már évek óta komolyabb figyelmet fordítok a befőzésre. Készült már a konyhámban cukormentes eper– , barack- és meggylekvár, megpróbáltam reprodukálni anyósom híres paradicsomszószát, és paradicsomot is befőzök csak úgy magában, mert bizony sok paradicsomkonzervet használunk a főzéshez. A tervek között szerepel még szilvalekvár és zakuszka is, ha lesz energiám. Tavaly egyébként a zakuszka nem jött össze, viszont a már megvett alapanyagok közül a szezonálisakat (gogos paprika és padlizsán) felaprítottam, lefagyasztottam, és karácsonykor főztem be, mert akkor volt rá időm.
Ebben a posztban nem recepteket fogok írni, mert azt találtok bőven a neten, meg a nagyi szakácskönyvében. Viszont gondoltam összefoglalom, amit az évek alatt a befőzésről megtanultam a saját bénázásaimon keresztül. Volt már szétpattant befőttesüveg, könnyekkel áztatott, megbuggyant zakuszka, bitang édes (de nem erős!) chili szósz és sok anyázás.
Szóval, íme néhány tipp, hogy hogyan érdemes a befőzést csinálni minimális verítékkel és könnyek nélkül:
#Cukor: nagytatám még a paszulylevest is egy evőkanál cukorral ette, és az ő receptje szerint pl. a meggyízhez kilónként 60 dkg cukor kell! Ezt egyszer főztem így, aztán soha többet, és amióta a kislányunk megszületett, elkezdtem kutatni, hogy hogyan is lehet cukor nélkül befőzni. Nagyon egyszerű, nem kell cukrot tenni a gyümölcshöz, ha elég érett a gyümölcs, akkor van benne természetes pektin, ez adja a megfelelő állagot. A cukor még a tartósításhoz sem szükséges. Például az epernek elég alacsony a pektintartalma, ezért vagy adunk hozzá boltban kapható pektinport, vagy almát is adhatunk az eperhez. Én a meggylekvárnál a savanyú ízt is édes almával kompenzáltam (8 kg meggyhez 3 kg alma).
#Tartósítószer: egyszerűen nem szükséges, ha megfelelően elmosod, csírátlanítod a befőttesüvegeket és a fedőket. Én mosogatógépbe dobom őket, a fedőket kézzel mosom át, majd 100 fokon “kisütöm” mindet (csírátlanítás). Törölgetni is tilos, hiszen apró száldarabka kerülhet az üvegbe, ami aztán szépen bomlásnak indul. Fontos, hogy a fedőkön még egy apró rozsdásodás se legyen. A celofán is teljesen fölösleges, mert a mai üvegek tökéletesen zárnak.
Ahhoz, hogy sokáig elálljon a befőtt, ezek fontosak:
- a gyümölcsöt háromszor tessék átmosni folyó vízben
- főzés közben nem kóstolgatjuk ám ugyanazzal a kanállal! ez itt egy dzsemlabor!
- forrón kerüljön a cucc a befőttesüvegekbe (utóbbi viszont ne legyen tűzforró, mert így pattan el, de ezt úgy is el lehet kerülni, hogy először mindegyik üvegbe egy-két kanálnyit teszel, így az üvegeknek lesz idejük észhez kapni)
- csurig töltsd
- fedőt rá, de gyorsan, és itt jön a saját fejlesztés: kapj fel egy munkáskesztyűt, és így tekerd rá a tetejét, majd állítsd a feje tetejére kb. 15 percre
- dunna alá vele (azaz bugyoláld takaróba, konyharuhába, ez a száraz dunszt.
8 nap alatt kiderül, hogy sikeres volt-e az akció, ez után teheted őket a polcra.
#Ami az órákig tartó főzést illeti: igen, van, amit sokáig kell, meg ízlés kérdése is. De a lényeg, hogy a víz elfőjön. A hab szépen lassan eltűnik, ehhez az is kell, hogy csak egy irányba kavargassuk, nem bájital ez!
A próba pedig úgy történik, hogy a fakanállal egy kicsit rácsurgatsz egy tányérra, és ha szépen lassan folyik, akkor jó. Pam the jam 2:45-nél mutatja:
Emlékszem, a második meggylekvár kísérletnél betonkeménységűre sikerült főzni a lekvárt, ami az üvegekbe töltést követően még jobban megdermedt, kanalazni nemigen, inkább kivágni lehetett a befőttesüvegekből, süteménybe azért elment.
#Verejték és könnyek: na jó, nyáron meleg van, verejték lesz, de rutinnal szépen csökkenthető (pl. ha nem főzöd napokig). Hívd át a barátaid, jó társaságban könnyebben megy minden. A zakuszka felett bőgtem, amikor a fele kárba veszett, mert annyira imádom, de tanultam belőle.
#És, ami a címkét illeti:
- cikkcakk olló és festőszalag (maszkoló szalag). Utóbbit egy kedves barátnőm (festőfeleség) ajánlotta mindenféle címkézéshez (pl. mikor takarítottad utoljára a mosogatógépet). És azért jó, mert könnyen lejön.
A következő bejegyzésben pedig mutatok egy még környezetbarátabb megoldást is a címkézésre, és AJÁNDÉK is lesz!